Menu

MADEN SUYU & SAĞLIK

bardakdakisaglik

Sağlıklı hayatın şartlarından biri de, vücuda ihtiyacı olan mineralleri temin etmektir. İnsan vücudu, fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilmek için 80’den fazla mineral kullanmaktadır.

Vücudun dengesi için çok önemli olan minerallerin eksikliği, dengenin bozulmasına sebep olur. Vucudumuzun sağlığı için hangi yiyecekleri yememiz gerektiğini bilmemiz, sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek için temel koşullardan biridir. Sadece yiyeceklerde değil içtigimiz suda bile vucudumuz için son derece önemli maddeler vardır. Bu nedenle, içerdiği mineraller bakımından vücudumuza gerekli mineralleri sağlayan en iyi içecek doğal maden suyudur.

Doğal maden sularının ihtiva ettiği zengin mineraller, vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olur. Muhtevasındaki zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller dolayısıyla özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla doğal maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlara göre, günde en az 2 şişe doğal maden suyu tüketilmesi sağlıklı hayatın temel şartıdır.

Doğal maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıklarıyla çok ilgisi vardır. Enfaktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü tespit edilmiştir. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur. Günde en az 2 şişe doğal maden suyu içenlerde ani kalp enfktüsü görülmediği bilimsel verilerle tespit edilmiştir.

Doğal maden suyunda bulunan sodyum ise, vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir ve sıvı dağılımıyla sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca asit-baz dengesi ve sinir uyarılarının taşınması en önemli görevlerindendir.
Kalsiyum, vücudumuzda en fazla bulunan elementtir. Kemik yapısının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değişimine, hormonların, sindirim enzimlerinin salgılanmasına yardımcı olur. Yaşla ilgili kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler. Kalsiyum, sadece süt ve doğal mineralli sularda bulunur. İçerisinde kalori ve besin olmadığı için doğal mineralli su, kalsiyum açısından süte en iyi alternatif olmaktadır.

Kalsiyum ve magnezyum içeren sular, stres sonucu gelişen ishal gibi şikayetleri önlemede de etkili olur. Sülfatlı sular ise safra salgılarını ve akımlarını artırır. Kalsiyum zengini doğal maden suları, menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında önemli bir seçenektir.

Doğal maden suyu özellikle osteoporoz hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde önemli rol oynuyor. İşte doğal maden suyunun diğer faydaları:

* Sindirim sistemine olumlu etkisi var.

* Vücuttaki gereksiz tuzu yok eder.

* Selülit oluşmasını engeller.

* Normal su vücuttan 6 saatte atılırken doğal maden suyu 2 saatte atılır.

* Kalori içermediği için tüm zayıflama programlarının vazgeçilmez bir parçasıdır.

* Flüor içerdiği için özellikle çocukların diş çürümelerini engeller.

* Hamileler ve emziren anneler için özellikle tavsiye ediliyor.